Facebook Pixel Code
Umów spotkanie
Zapisz dziecko

Wybierz grupę wiekową

Żłobek lub przedszkole Szkoła
Nasze placówki

Adres: Lawendowa 1
80-180 Borkowo
Telefon: +48 506 562 053
E-mail: borkowo@megamocni.edu.pl

Godziny otwarcia: 6:00 – 17:30

Przejdź do strony internetowej

ABC Rodzica #1 Ahoj przygodo! Jak powinna przebiegać adaptacja w żłobku i przedszkolu?

18.08.2023
Wielkimi krokami zbliża się wrzesień, a wraz z nim czas na nowy etap dla najmłodszych - przygoda z przedszkolem lub żłobkiem. To moment pełen emocji zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Jak możemy się do tego przygotować i sprawić, by ten przełomowy moment był łatwiejszy dla naszych pociech? O procesie oraz wskazówkach opowiada Sandra Kalista, psycholog, posiadająca wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi oraz rodzicami w żłobkach i przedszkolach w Gdańsku. 
Czym jest adaptacja w żłobku i przedszkolu? 

Adaptacja to nic innego jak stopniowa asymilacja dziecka do przedszkola. Wiąże się ona nie tylko z poznaniem przedszkola jako miejsca, ale również z zapoznaniem nowej społeczności, do której należą pedagodzy, opiekunowie oraz rówieśnicy. Bez odpowiedniej adaptacji, dziecko traci poczucie bezpieczeństwa, które dają mu rodzice od dnia narodzin. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości może być stresujące dla obu stron, dlatego tak ważna jest odpowiednia adaptacja. Warto pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne i nie ma uniwersalnego sposobu na jej przeprowadzenie. Uzbrójmy się w cierpliwość i chęci, aby zrobić wszystko, by misja pt. „żłobek/przedszkole” była pełna entuzjazmu! Jeśli chcesz obejrzeć poradnik w formie wideo - sprawdź film na YouTubie.

Rola rodzica w procesie adaptacji  

W czasie poznawania przedszkola czy żłobka dziecko uczy się zaufania do nowych osób jakimi są wychowawca oraz opiekunowie grupy. Ważne jest podjęcie współpracy na linii rodzice – pedagodzy. Jeśli w jakiejkolwiek kwestii pojawią się wątpliwości lub zwyczajna chęć porozmawiania na temat dziecka i jego potrzeb, pracownicy placówek zawsze chętnie pomogą i rozwieją wątpliwości rodziców. Spokojny rodzic to spokojne dziecko.  

Istotną kwestią są również wspólne aktywności poza żłobkiem czy przedszkolem. W ten sposób dziecko zrozumie, że mimo zmiany trybu dnia, rodzic nadal jest dla niego. Zastanówmy się co poprawia nastrój dziecku, ponieważ obniżony nastrój oraz łzy to naturalny element adaptacji. Być może kupno nowej maskotki czy stworzenie „bransoletki mocy”, która doda otuchy w przedszkolu będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojego dziecka. 

Pobierz poradnik dotyczący rozmów z dzieckiem podczas adaptacji - POBIERAM

O czym warto pamiętać podczas adaptacji w żłobku i przedszkolu? – książki oraz zabawy edukacyjne 

Czytanie bajek na dobranoc może mieć również charakter edukacyjny. Lektury, które są w szczególności polecane podczas adaptacji to m.in.: „Rok w przedszkolu"  Przemysława Liputa, "Zuzia idzie do przedszkola" autorstwa Liane Schneider oraz wspólną pozycję Katarzyny Kozłowskiej oraz Marianny Schoett pt. „Feluś i Gucio idą do przedszkola”

Oprócz czytania tematycznych książek, warto wprowadzić zabawki, które pomogą nam pokazać, jak wygląda typowy dzień w przedszkolu. Wykorzystujmy różne rekwizyty, takie jak figurki, lalki czy pluszowe misie, aby wcielić się w różne role i przedstawić różne scenariusze. To świetny sposób na przygotowanie dziecka do tego, co je czeka w placówce. Dobrym sposobem na rozładowanie stresu po pierwszych dniach w placówce jest oczywiście odrobina szaleństwa na placu zabaw.  

Sprawdź nasze pomysły na wspólnie spędzony czas z dzieckiem.

Kompletujemy wyprawkę przyszłego przedszkolaka!  

Kto z nas nie był fanem zakupów szkolnych? Pamiętajmy, że kompletowanie wyprawki może okazać się doskonałą zabawą dla dziecka! Warto dać mu możliwość wzięcia udziału podczas wybierania wyprawki dla przyszłego przedszkolaka. Samodzielnie wybrane kapcie, pościel czy bidon sprawią, że dziecko swój strach przed nowym etapem zamieni w podekscytowanie.   

Przyzwyczajenie się do nowej sytuacji oraz miejsca wymaga czasami sporo czasu i cierpliwości. Żłobki oraz przedszkola MegaMocni to placówki, w których adaptacja zawsze dopasowywana jest do konkretnego dziecka, ponieważ żaden z polecanych sposobów nie jest uniwersalny. Pamiętaj, że dziecko w tym czasie, oczekuje od rodzica jak i pedagoga – spokoju oraz poczucia bezpieczeństwa. 

Tu nas znajdziesz

Facebook
Instagram

YouTube